Bieg Wilczym Tropem już za nami

przez ADM/I.S.

W dniu 1 marca 2024 r. uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu na terenie Ośrodka nad Zalewem zgromadziło się ponad 400 osób by wspólnie przebyć dystans 1963 metrów dla uczczenia tych, którzy przyczynili się do utrzymania suwerenności naszego kraju po II Wojnie Światowej. Wśród zaproszonych gości byli: pan Jerzy Sudoł Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, pan Wiesław Ordon Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, pan pułkownik Piotr Męczyński Dowódca Garnizonu Nowa Dęba oraz Dowódca 18 Pułku Artylerii oraz major Justin Bowen z US Army. W biegu wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Gminy Nowa Dęba: SP w Chmielowie, SP w Jadachach, SP nr 2 w Nowej Dębie, ZS nr 1 i ZS nr 2 w Nowej Dębie. Ponadto na starcie zameldowali się żołnierze 18 PA, 33 WOG oraz US Army.

Krótki rys historyczny dotyczący Żołnierzy Wyklętych przedstawił Mikołaj Rymaniak uczeń ZS nr 1 w Nowej Dębie. Głos zabrali zaproszeni goście łącznie z majorem US Army. Bezpośrednio przed startem odśpiewany został Hymn Narodowy.

Bieg odbywał się bez rywalizacji sportowej. Pierwszy na mecie pojawił się uczeń II klasy S nr 1 w Nowej Dębie Kamil Kopeć. Pan Pułkownik Piotr Męczyński przygotował małą niespodziankę dla tego, kto pierwszy pokona ten dystans 1963m. Kamil otrzymał pamiątkową monetę 18 PA. Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości. Specjalne podziękowania należą się dyrektorom i nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do tak licznego przybycia. Nie można zapomnieć o dowódcach i żołnierzach, którzy tak licznie pojawili się na linii startu.

Iwona Serafin

p. o. Dyrektor SOSiR