Grand Prix Nowej Dęby Amatorów i Weteranów w badmintonie za nami

przez ADM/I.S.

W sobotę 28 marca 2015 r., z udziałem prawie 50 zawodniczek i zawodników z: Przemyśla, Krakowa, Warszawy, Mielca, Tarnowa, Tarnobrzega, Straszęcina oraz Nowej Dęby, rozegrany został pierwszy o takim wymiarze turniej badmintona pod nazwą: „Grand Prix Nowej Dęby Amatorów i Weteranów w badmintonie o Puchar Dyrektora Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie”. Zawodnicy rywalizowali w 8 kategoriach wiekowych w grach pojedynczych oraz w grach podwójnych rozgrywanych w formule „open” oddzielnie w kategorii weteranów i amatorów.

Swoją obecnością na „badmintonowych kortach” w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie zaszczycili między innymi: Marszałek Województwa Podkarpackiego -Władysław Ortyl, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba – Wiesław Ordon, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego – Andrzej Kołodziej oraz Prezes Podkarpackiego Związku Badmintona – Dariusz Stańko. Wśród zaproszonych gości i widzów znaleźli się: Radny Powiatu Tarnobrzeskiego – Jerzy Sudoł,  Dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie – Adam Szurgociński, Radny Rady Miasta i Gminy Nowa Dęba – Ryszard Szafran, Prezes MKS „Stal” Nowa Dęba – Damian Diektiarenko oraz twórca sekcji badmintona w Nowej Dębie – Antoni Malcharek.

Otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Wiesław Ordon. Podczas uroczystości otwarcia Prezes Podkarpackiego Związku Badmintona Dariusz  Stańko oraz trenerzy kadry wojewódzkiej Adam Bunio (Stal Nowa Dęba) i Piotr Skrzek (UKS Orbitek Straszęcin) wręczyli Marszałkowi Województwa Podkarpackiego Władysławowi Ortylowi piękne statuetki za złoty medal młodzików młodszych i brązowy medal juniorów młodszych, wywalczone przez reprezentacje Podkarpacia na I Drużynowych Mistrzostwach Polski Województw Drużyn Mieszanych w Kępnie.

Nowodębski turniej zainaugurował mecz pokazowy w wykonaniu Marszałka Władysława Ortyla i Burmistrza Wiesława Ordona, zakończony zwycięstwem Marszałka 2:0 (11:9;11:7). Sędzią prowadzącym w tym meczu był trener badmintonistów Stali Nowa Dęba Adam Bunio, a pomagali mu na liniach: Piotr Skrzek trener badmintonistów UKS Orbitek Straszęcin i Prezes Podkarpackiego Związku Badmintona Dariusz Stańko z Przemyśla. Takiego meczu badmintonowego jeszcze w Nowej Dębie nie było. Zawodnicy wykazali się niemałymi jak na klasycznych amatorów umiejętnościami, zbierając od widowni oraz pozostałych uczestników Grand Prix wiele zasłużonych braw.

Po ceremonii otwarcia i meczu pokazowym na korty wkroczyli główni aktorzy sobotnich zmagań badmintonowi amatorzy i weterani, którzy zafundowali sobie oraz kibicom prawdziwy badmintonowy maraton.

 

Wyniki Grand Prix Nowej Dęby Amatorów i Weteranów w badmintonie:

Gra pojedyncza kobiet kategoria „open”:

1. Pakuła Edyta (Nowa Dęba)
2. Niemirycz Monika (Nowa Dęba)
3. Tarczyńska – Mucha Iwona (Tarnów)
4. Łoś Ilona (Tarnów)
5. Lewandowska Katarzyna (Nowa Dęba)

Gra pojedyncza mężczyzn amatorów początkujących kategoria wiekowa „open”:

1. Bieleń Damian (Nowa Dęba)
2. Ostrowski Krzysztof (Mielec)
3-4. Rozmus Mariusz (Nowa Dęba)
Panek Paweł (Nowa Dęba)

Gra pojedyncza mężczyzn amatorów zaawansowanych kategoria wiekowa powyżej 20 lat:

1.Bajda Mateusz (Nowa Dęba)
2.Piekarz Mateusz (Nowa Dęba)

Gra pojedyncza mężczyzn amatorów zaawansowanych kategoria wiekowa powyżej 30 lat:

1. Tochowicz Mariusz (Tarnów)
2. Kula Zdzisław (Tarnów)
3 – 4. Maryniak Witold (Kraków), Machnik Grzegorz (Tarnobrzeg)

Gra pojedyncza mężczyzn amatorów zaawansowanych kategoria wiekowa powyżej 40 lat:

1. Słomba Mariusz (Mielec)
2. Michalik Tadeusz (Tarnów)
3. Dychtoń Andrzej (Tarnów)

Gra pojedyncza mężczyzn weteranów kategoria wiekowa powyżej 20 lat:

1.Czachor Mateusz (Nowa Dęba)
2. Dycha Łukasz (Nowa Dęba)
3. Bogdan Adrian (Nowa Dęba)

Gra pojedyncza mężczyzn weteranów kategoria wiekowa powyżej 30 lat:

1.Czachor Łukasz (Nowa Dęba)
2. Tochowicz Mariusz (Tarnów)
3 – 4. Motyka – Radłowski Bartosz (Warszawa)
Skrzek Piotr (Dębica)

Gra pojedyncza mężczyzn weteranów kategoria wiekowa powyżej 40 lat:

1. Bunio Adam (Nowa Dęba)
2. Szczur Tadeusz (Nowa Dęba)
3 – 4. Stańko Dariusz (Przemyśl), Słomba Mariusz (Mielec)

Gra podwójna weteranów kategoria „open”:

1.Czachor Łukasz / Czachor Mateusz (Nowa Dęba)
2. Bunio Adam (Nowa Dęba) / Skrzek Piotr (Dębica)
3 – 4. Szczur Tadeusz / Tomasiewicz Jacek (Nowa Dęba)
Kosztyło Rafał (Straszęcin) / Stańko Dariusz (Przemyśl)

Gra podwójna amatorów kategoria „open”:

1. Machnik Grzegorz (Tarnobrzeg) / Maryniak Witold (Kraków)
2. Sitko Mieczysław / Pakuła Edyta (Nowa Dęba)
3 – 4. Ordon Grzegorz / Bajda Mateusz (Nowa Dęba)
Łoś Ilona / Tarczyńska – Mucha Iwona (Tarnów)

Sędzią Głównym zawodów był Pan Andrzej Rachwał z Dębicy, a opiekę medyczną nad uczestnikami sprawował ratownik medyczny Pan Henryk Serafin z Nowej Dęby.

Jak widać po wynikach, w zawodach prym wiedli badmintonowi amatorzy i weterani z Nowej Dęby. Wiele pojedynków kończyło się po trzysetowej walce, stało na doskonałym poziomie sportowym –  jak na te kategorie wiekowe i dostarczyło widowni wiele emocji, a szczególnie ostatnia gra – finał singla mężczyzn w kategorii weteranów powyżej 40 lat, gdzie 55 letni Adam Bunio pokonał młodszego od siebie o 9 lat swojego kolegę Tadeusza Szczura (obaj z Nowej Dęby) oraz półfinał gdzie Adam Bunio pokonał również młodszego o 9 lat Dariusza Stańko z Przemyśla. Najlepszymi zawodnikami Grand Prix Nowej Dęby zostali: Mateusz Czachor i Łukasz Czachor obaj z Nowej Dęby i obaj wychowankowie trenera Adama Bunio, którzy wygrali swoje singlowe kategorie wiekowe weteranów i grę podwójną weteranów. Pojedynki stały na wysokim poziomie sportowym i obfitowały w wiele ciekawych zagrań z obu stron badmintonowej siatki, a zawodnicy wykazali się dodatkowo niebywałą kondycją, ambicją i wolą walki do końca!.

 

Sponsorami oraz instytucjami wpierającymi logistycznie organizację Grand Prix Nowej Dęby Amatorów i Weteranów w badmintonie w Nowej Dębie byli:

1. Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu
2. Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie
3. Master Media Centrum Reklamy i Druku w Nowej Dębie
4. Urząd Miasta i Gminy w Nowej Dębie
5. PHU Pasmanteria Łukasz Siciarz Nowa Dęba
6. PHU PALEN Andrzej Kołodziej Nowa Dęba
7. Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie
8. MKS „Stal” Nowa Dęba
9. Vektor Sport Serwis Yonex S.C. Warszawa
10. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Zawody badmintonowe o takim wymiarze Nowa Dęba jeszcze nie gościła. Wszyscy uczestnicy badmintonowych zmagań amatorów i weteranów podkreślali na każdym kroku znakomitą organizację, atmosferę oraz oprawę logistyczno – sędziowską. Dali temu wyraz wszyscy uczestnicy na i po ceremonii dekoracji zwycięzców, serdecznie dziękując organizatorom za stworzenie fantastycznego badmintonowego widowiska w Nowej Dębie, pierwszego w historii o takim wydźwięku sportowo – osobowo – logistycznym. Po ceremonii dekoracji odbył się finał loterii fantowej, która była prowadzona wśród wszystkich uczestników, kibiców i sędziów przez cały czas trwania turnieju. Był to prawdziwy badmintonowy maraton ma nowodębskich badmintonowych kortach, albowiem zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00, a zakończyły około 23.00.

Wszyscy na koniec zgodnie stwierdzili o kontynuacji badmintonowych zmagań amatorów i weteranów.

Było to prawdziwe święto badmintona w Nowej Dębie.

Adam Bunio