Rajd Rowerowy „BURZA”

przez ADM/I.S.

2 września odbył się IV Rajd Rowerowy „Burza – wyprawa z historią w tle”.

Na starcie, mimo niepewnej pogody zgromadziło się 30 uczestników. Rajd rozpoczął się od przypomnienia historii z roku 1944, kiedy to grupa żołnierzy Armii Krajowej z ówczesnej Dęby przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Burza. W założeniach żołnierze AK mieli utrudnić wycofywanie się oddziałów niemieckich przed nadchodzącym frontem. 29 lipca 1944 roku do akcji wkroczyli żołnierze Armii Krajowej z Dęby. W walce polegli trzej młodzi żołnierze Czesław Szulc, Krzysztof Teofilak, Wacław Wawrzyniak. Ich pamięci poświęcona jest tablica umieszczona na ścianie Kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Reprezentanci uczestników złożyli przed tablicą wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny znicz. 

Ks. proboszcz Mieczysław Wolanin współorganizator wszystkich dotychczasowych rajdów odmówił krótką modlitwę, pobłogosławił uczestników.

Jako, że trasa przebiegała przez teren poligonu oprócz formalnego zezwolenia, uczestnicy zostali przeszkoleni przez chorążego Piotra Ślęzaka z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. W trakcie rajdu osoby chętne mogły się włączyć w akcję ”Kręćcie dla nas kilometry” W tej akcji wspierano Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. Rajd zabezpieczali druhowie ochotnicy z OSP Tarnowska Wola i OSP Alfredówka. Rajd przebiegał drogą krajową nr 9 do skrętu na Alfredówkę, następnie drogą asfaltową przez poligon do miejscowości Krawce. Po krótkim postoju rajd ruszył na najtrudniejszy odcinek trasy piaszczystą drogą przez 7 km. W Stanach czekał na nas ks. proboszcz Zbigniew Mistak, który zaprosił nas do zabytkowego drewnianego Kościoła i przez blisko godzinę ciekawie opowiadał o historii miejscowości Stany oraz o św. Tekli i św. Janie Gwalbercie patronach kościoła w Stanach. Kolejny etap rajdu to przejazd drogą wojewódzką ze Stanów do Bojanowa. Tam już czekał na nas ks. Marcin Świeboda prowadzący Ośrodek Caritas w Bojanowie. Ośrodek odnowiony dysponujący całorocznymi domkami oraz budynkiem głównym z kuchnią, stołówką i salą konferencyjną. Po posiłku i dłuższym odpoczynku wyruszyliśmy do Nowej Dęby i po 15 km zakończyliśmy IV Rajd Burza – wyprawa z historią w tle. Dziękuję wszystkim uczestnikom, księżom, druhom ochotnikom z OSP Alfredówka i OSP Tarnowska Wola, pracownikom SOSiR. Do zobaczenia za rok.

Adam Szurgociński

no images were found