Puchar Polski w Pływaniu Masters

przez ADM/I.S.

W Stalowej Woli w dniach 7-8 maja odbyły się zawody Pucharu Polski w pływaniu Masters. W zawodach tych swoich reprezentantów wystawiło 40 klubów z całej Polski. Wśród nich była trzyosobowa reprezentacja Piranii SOSiR Nowa Dęba w składzie Wiesław Puzio, Hubert Krasowski i Piotr Socha. Zawody typu Masters to rywalizacja zawodników którzy ukończyli 25 lat, a podział na poszczególne kategorie wiekowe ustalony jest co 5 lat. Wiesław Puzio wystąpił w kategorii 50-54 lat, Hubert Krasowski 35-39 lat, zaś Piotr Socha w najmłodszej 25-29 lat. Dla nas był to debiut na zawodach tej rangi dlatego przystępowaliśmy do nich nieco stremowani. Atmosferę budowała również obecność wielu byłych medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy.

Pierwszą rozgrywaną konkurencją był wyścig na 50 metrów stylem dowolnym. Ogromne wrażenie zrobił na nas występ zawodnika z Krakowa, który pokonał ten dystans w czasie 43,28 s. w wieku 86 lat!!! Dla nas zaszczytem była możliwość obcowania z takimi ludźmi. Następnie nadszedł czas na start pierwszego z nas, Piotr Socha  pokazał klasę uzyskując wynik 28,27 s. co dało mu trzecie miejsce i brązowy medal, do srebra brakło jedynie 0,05 s. Pierwszy zdobyty medal bardzo nas ucieszył. W sobotnich zmaganiach wszyscy wystartowaliśmy jeszcze w wyścigu na 100 m stylem klasycznym. Wiesław Puzio w swojej kategorii  wiekowej wywalczył na tym dystansie bardzo dobre 5 miejsce z czasem 1:40,31, Hubert Krasowski nie wytrzymał napięcia i popełnił falstart co skutkowało dyskwalifikacją, zaś nasz lider Piotr Socha po pasjonującej walce z ,, wielkoludem’’ (205cm wzrostu) ze Zdzieszowic wywalczył srebrny medal, a do złota zabrakło jedynie 0,03 sekundy.

Zarówno Hubert Krasowski jak i Piotr Socha na co dzień trenerzy Piranii SOSiR Nowa Dęba wczuli się dokładnie w rolę zawodników i choć często udzielają cennych wskazówek swoim podopiecznym sami nie ustrzegli się błędów. Falstart Huberta przekreślił medalową szansę, zaś Piotr przyznał, że minimalna przegrana w wyścigu stylem klasycznym była spowodowana złym rozkładem sił na dystansie.

W kolejnym dniu zmagania rozpoczynały się od wyścigów na 50 metrów stylem motylkowym. Wiesław Puzio popłynął świetnie uzyskując czas 40,84 s. co dało mu 4 miejsce najmniej lubiane przez sportowców. Piotr Socha również na tym dystansie uzyskując czas 31,34 s. zdobył brązowy medal. Kolejny  start to wyścig na 50 metrów stylem klasycznym. Wiesław Puzio z czasem 43,32 s. wywalczył 7 miejsce, Hubert Krasowski nie popełnił już błędu z soboty a czas 40,02 s. dał mu 3 miejsce i brązowy medal, zaś Piotr  Socha w swoim 4 starcie wywalczył 4 medal, czas jaki uzyskał 37,86 s. dał mu 2 miejsce i srebrny medal.

Zawody zakończyliśmy z dorobkiem 2 srebrne i 3 brązowe medale, więc nasz debiut uznaliśmy za udany, a wspaniała atmosfera imprezy zostanie przez nas na długo zapamiętana.